Decădere din drepturi

19 august 2017 64

Soțul are 1,4 ani de cînd nu a plătit niciodată pensia alimentara. În iulie a avut loc divorțul. M-am adresat la avocat să-l decad din drepturi și mi-a zis că acum Curtea Europeana a hotărît ca trebuie sa aștept un an după divorț. Spuneți-mi, vă rog, e adevărat sau să-mi caut alt avocat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Există Hotărârea Curții Constituționale din 06.06.17 pe subiectul decăderii din drepturile părintești, dar ea se referă în mod special la prevederile art. 67 lit. f.) din Codul Familiei (narcomania).

La adoptarea acesteia au fost luate în considerație și recomandările CtEDO, dar singurul lucru menționat a fost respectarea interesului superior... mai detaliat al copilului, dar nicidecum nu s-a stabilit o anumită perioadă de timp în interiorul căreia părintele obligat la achitarea pensiei de întreținere să se eschiveze de la executarea acestei obligații în vederea posibilității decăderii sale din drepturi.

Ar fi bine ca avocatul d-voastră să prezinte și actul care ar confirma spusele sale. În caz contrar, nu văd un fundament juridic al acestui argument.

Succese!

19 august 2017