Decadere din drepturile parintesti

7 februarie 2021 11

Buna ziua. Sunt divortata si am un copil de noua ani. Fostul sot nu achita pensia alimentara si este de acord cu decaderea din drepturile parintesti. Daca mergem la judecatorie, e posibil de rezolvat aceasta problema fara proces prea lung? Sau ce trebuie sa intreprindem?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Decăderea din drepturile părinteşti se efectuează numai pe cale judiciară. În cazul dat care este scopul decăderii din drepturile părinteşti?

9 februarie 2021