Decadere din drepturi parintesti

27 martie 2021 39

Buna ziua. Fostul sot nu achita de un an si jumatate pensia alimentara pentru 2 copii minori, e plecat peste hotare, nu se intereseaza de copii. Pot sa-l decad din drepturi sau trebuie sa nu achite pensia mai mult timp? Toata intretinerea si cresterea copiilor sunt pe umerii mei.

Jurist comments 2

Cătălin Avxentiev
  • Student

Bună ziua,
Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei... mai detaliat de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Articolul 68. Modalitatea de decădere din drepturile părinteşti
(1) Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească.
(2) Acţiunea privind decăderea din drepturile părinteşti poate fi pornită de celălalt părinte, tutorele copilului, autoritatea tutelară locală/teritorială.
(3) Cererea privind decăderea din drepturile părinteşti se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare locale/teritoriale.
(4) Instanţa judecătorească este obligată să transmită, în termen de 3 zile din momentul cînd hotărîrea privind decăderea din drepturile părinteşti a rămas definitivă, o copie a acesteia organului stare civilă din raza teritorială a instanţei.

27 martie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Potrivit practicii judiciare se decad foarte rar părinții din drepturile părintești. Dacă este numai motivul neachitării pensiei de întreținere și neparticiparea la educația copilului atunci va fi foarte dificil să fie decăzută persoana din drepturile părintești.

29 martie 2021