Decadere din drepturi parintesti.

8 decembrie 2018 140

Buna ziua. Daca sotul cu sotia nu traiesc impreuna de 12 ani si la moment sotia vrea sa-l lipseasca pe tata de drepturi parintesti, pentru ca pleaca cu ambii copii cu traiul in alta tara si nu vrea sa aiba legatura cu el, care este procedura corecta si cea mai simpla? Mentionez ca mama nu l-a dat niciodata in judecata pentru a incasa de la el pensie alimentara.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua,

Conform legislației decăderea în drepturile părintești se face doar pe cale judecătorească. Cererea privind decăderea din drepturile părinteşti se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare locale/teritoriale.

Legea prevede că părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză... mai detaliat să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Nu se decade din drepturi părintești pentru simplul fapt că doriți să plecati peste hotare cu copiii si nu vreti sa aveti legatura...
Va trebuie acordul tatalui, autentificat notarial, daca plecati cu traiul in alta tara.
Eventual, daca refuza, puteti sa il obligati prin judecata sa dea acordul,... mai detaliat dar nu sa il privati de drepturi parintesti.

9 decembrie 2018