Decadere din drepturi parintesti

9 aprilie 2020 298

Sotia mea are un copil cu primul ei sot, care este indicat in certificatul de nastere al fetitei, care are trei ani. Tatal ei nu se intereseaza de copil, nu contribuie cu nimic la intretinerea si educatia acestuia. Fetita e la intretinerea mea si vreau sa-i fiu tutore si sa-i schimbam numele de familia in al meu! Noi stim unde e tatal copilului. Cum sa procedam? Trebuie sa-l decadem din drepturi parintesti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Familia minorei o puteți schimba prin adresarea la organul de stare civilă.
Cît privește situația cu depășirea situației cu parintele, e cazul de decăzut din drepturile părintești, ulterior, respecți de condițiile, sa conformați prin adoptarea minorei, pentru cazul dumneavoastră există reguli specifice, mai ușoare, doar că atît decăderea cît și... mai detaliat adopția se va efectua prin intermediul inștanței de judecată.

9 aprilie 2020