Decadere din drepturi parintesti

21 martie 2018 77

Un prieten de familie vrea sa se dezica de drepturile parintesti. El plateste pensie alimentara la 3 copii, insa fosta sotie cheltuia acesti bani in alte scopuri, iar copiii umblau flaminzi si dezbracati. Ea nu-i permitea tatalui sa vada copiii, pentru ca acestia sa nu spuna nimic. Cand a inceput el a umbla prin instante, ea l-a scos de la alimente cu conditia ca el sa se dezica de drepturile parintesti. E posibil asa ceva? Daca se dezice, are dreptul sa vada copii si sa-i intretina, adica sa nu dea banii fostei sotii, ci singur sa-i imbrace si sa-i aprovizioneze cu cele necesare. Chiar daca s-ar dezice, va putea sa-i vada si sa vorbeasca cu ei? MULTUMESC!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Inga,
Prietenul Dvs nu se poate dezice de drepturile părintești, nu existp o asemenea procedură.
Totuși, chiar dacă un părinte este decăzut din drepturile părintești pe cale judiciară, acesta oricum este obligat să achite pensie de întreținere.
Ceea ce zice fosta soție este pentru moment, ea în orice moment poate pune titlul... mai detaliat executoriu din nou în executare și să solicite încasarea pensiei din acest moment.
Orice părinte (chiar și cei decăzuți din drepturile părințești) au obligația de a contribui la creșterea, educația, întreținerea și dezvoltarea copilului său.
Pentru a stabili un grafic de întrevederi cu copiii, prietenul Dvs trebuie să depună o cerere la autoritatea tutelară care va stabili graficul de întrevederi.
Dacă prietenul Dvs dorește custodia asupra copiilor din cauza că mama acestora nu are grijă de copii în modul corespunzător urmează să se adreseze în instanța de judecată pentru a solicita custodia asupra copiilor.

24 martie 2018