Decadere din drepturile părintești

3 noiembrie 2019 156

Vă salut pe toți! Spuneti-mi, va rog, după ce decazi din drepturi pe tată, pentru a face documentele românești copilului și pentru a pleca cu traiul în altă țară, tot e nevoie de acordul lui?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Nu!
Dvs. nu aveți necesitatea să-l decadeti din drepturi.
În cazul Dvs aveți următoarele soluții doar:
1. Pentru a stabili domiciliul permanent al minorului peste hotare solicitați de la tată o declarație legalizată notarial, iar în cazul în care refuză, contestați refuzul sau lipsa răspunsului în instanta de judecata din raza... mai detaliat domiciliului pârâtului.
Astfel, instanta va emite o hotărâre prin care înlocuiește acordul tatălui, dar va fi necesar sa probați faptul ca aveți acolo un loc de muncă, o locuință fie și închiriată, aveți suficiente venituri.

2. Pentru a perfecta actele necesare pentru cetățenia română contractați un avocat român careva vă va consulta. Or, instantele de judecată ale Republicii Moldova nu au dreptul sa examineze asemenea litigii, deoarece se refera la aplicarea legilor unui alt stat.

3 noiembrie 2019