Decadere din drepturile parinteşti

19 decembrie 2018 29

O zi buna. Am 20 de ani, imi fac studiile peste hotare. Port familia tatalui meu cetatean al RM. İnsa mama nu a fost casatorita cu el. Eu acum doresc sa-l decad din drepturile parinteşti, din motiv ca nu avem nicio legatura, de aproximativ 10 ani nu achita pensie alimentare şi nici intr-un fel nu se intereseaza de viata mea. Eu in vara anului 2019 doresc sa vin in tara pentru a depune cerere, in regim de urgenta. Cum trebuie sa procedez? A doua intrebare: mama mea aici in tara straina e casatorita cu o persoana, am 2 frati de la el. Şi el doreşte ca ma ia in familia lui. Trebuie sa vina in tara la noi sa depunem documentele?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru ce este nevoie de a decădea din drepturi?
Daca doriți sa va schimbați numele, procedura o faceți prin intermediul ASP directia stare civilă.
Astfel, veți deține numele noului soț al mamei, tatăl biologic va figura doar în certificatul de naștere și atît.

Sau sunt nuanțe ce nu au fost expuse, puteți... mai detaliat sa adresați in privat.

19 decembrie 2018