Decădere din drepturile parintesti

29 decembrie 2021 178

Bună ziua. Sunt divorțată și am un copil cu dizabilități. Am vrut să-l decad pe tatăl copilului (care nu achitat niciodată pensie alimentară, iar în prezent se află în penitenciar) din drepturile parintesti, am ajuns pana la Curtea Suprema de Justiție, dar nu l-au decazut. Acum m-a sunat fosta soacră și mi-a zis sa scriu o cerere că nu mai cer ca el să achite pensie alimentară, pentru că e posibil sa iasă mai devreme de termen și se tem sa nu-l închidă iarăși din cauza datoriilor. Iar el, în schimb, scrie o declarație că se dezice de copil. Spuneți-mi, vă rog, chiar dacă tatăl ar fi decazut din drepturile parintesti, trebuie sau nu să plătească pensia alimentara. Și ce pot să fac ca să-l decad din drepturi, adica să mai încerc odată. Mersi.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Velentina, conform legislației în vigoare, DVS nu sunteți în drept să inițiați a doua oară o acțiune civilă cu acelea mesaje, adica pricină. Cu toatică puteți să încercați, după ce faceți rost de refuzul din partea tatălui, refuzul oficial. Eu nu cunosc motivele, care au servit bază pentru... mai detaliat a ajunge cauza la Curtea Supremă de justiție. Eu vă orientez, DVS sunteți în drept să indicați o cerere la Instuția, unde se găsește ex. soșul, precum că el este dator și nu și-a asumat datoria ca tată.

29 decembrie 2021

Îmi puteți spune dacă ar fi decăzut din drepturi parintesti este 1.obligat sa mai plătească pensia alimentara sau nu
2.poate el singur sa se de zică de copil.

29 decembrie 2021