Decadere din drepturile parintesti a tatalui

11 octombrie 2018 74

Buna! Fratele meu este decazut din drepturile parintesti si are datorii fata de copil. Am asa o intrebare: daca pe acte nu este nimeni pentru copil, el trebue sa achite pensia in continuare? Fiind in alta tara, nu s-a prezentat la judecata si nu stie ce s-a hotarat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna!
Verificați pe portalul instante.justice.md dacă există o hotărîre pe numele fratelui dvs., astfel veți avea o claritate despre cazul dat.
Da, este posibil să achite pensia de întreținere a copilului în continuare, asta deoarece decăderea din drepturi părintești nu îl exonerează de obligațiile părintești.
În actele copilului oricum va figura... mai detaliat tatăl, deoarece decăderea din drepturi părintești nu exclude paternitatea sau legătura de rudenie.
Mai mult, fratele dvs. poate solicita restabilirea în drepturile părintești după ce va înlătura împrejurările care au dus la decădere.

11 octombrie 2018