Decadere in drepturi parintesti

22 martie 2017 79

Am fost casatorita-divortata. Un copil comun. Pe ex-sot nu l-am obligat la pensia alimentara. La momentul divortului copilul avea 1 an, iar in prezent - 7 ani. Tatal nu contribuie nici intr-un mod la educatia si crestera copilului. Doresc sa-l decad de dreptul parintesc. Am nevoie de o consultatie si de un ajutor juridic. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Eugenia,
Decaderea persoanei din drepturile sale parintesti nu este o chestiune simpla. Acest lucru se face doar prin intermediul Instantei de judecata si doar in baza unor motive serioase.
Asa sau altfel, Va recomand sa incepeti cu pensia alimentara, ori de la obligatiile parintesti nimeni nu te poate... mai detaliat scuti!

23 martie 2017