Decaderea din drepturi

17 octombrie 2019 170

Buna ziua. Spuneti-mi, vă rog, daca eu pe 26 septembrie am obtinut ordonanta de protectie pentru 30 zile si pe 24 octombrie urmeaza sa ies din tara cu copiii fara a-i arata concubinului, pot sa am probleme? Urmeaza sa-l dau in judecata pentru a-l lipsi de drepturi asupra copiilor. Las actele necesare unui avocat si plec cu copiii peste hotare. Se pot lua hotarari fara mine sau trebue sa fiu prezenta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În cazul în care încheiați contract de asistență juridică cu un avocat și îi acordați acestuia împuternicirile necesare puteți pleca peste. Pentru orice eventualitate puteți lăsa avocatului și o procură.
Trebuie să cunoașteți că pentru stabilirea domiciliului permanent al copiilor peste hotare este necesar acordul legalizat notarial al ambilor părinți dacă,... mai detaliat copiii pleacă singuri sau dacă pleacă cu unul dintre părinți este necesar acordul doar din partea părintelui care nu îi va însoți în țara de destinație pentru a stabili traiul împreună cu aceștia.

17 octombrie 2019