Decaderea din drepturi a tatal copilului

31 iulie 2018 88

Buna ziua. Vreau sa-l decad pe tata copilului din drepturi: nu se implica in viata coiplului de loc, pensia alimentara nu o achita de 28 de luni, copilului ii este frica de el. M-am consultat cu un jurist si mi-a dat o lista de certificate pe care sa le obtin: de la scoala, primarie, politie, medici, asistenti sociali. As vrea sa stiu daca are rost sa scot aceste certificate.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Aliona,
Intrebarea dvs. are sau nu rost este mai mult retorica. V-as adresa o alta intrebare, Dvs. doriti sau nu sa-l decadeti pe tata din drepturile lui ?

31 iulie 2018
  • Jurisconsult

D-na Aliona, conform art. 67-69 Codul Familiei, DVS aveţi dreptul să-l decădeţi din drepturi, aşa că strîngeţi documentele necesare şi înainte.

31 iulie 2018