Decaderea din drepturi parintesti

19 februarie 2022 192

Buna! Am un copil in varsta de aproape 4 anisori. De la varsta de 1 an si 3 luni, nu mai traim cu tatal lui, e doi ani acesta nu si-a mai vazut copilul, nu se intereseaza de acesta. Eu nu am cerut pensie alimentara prin instanta, deoarece am sperat ca tatal copilului va contribui din proprie dorinta la intretinerea si educatia copilului. Din pacate, acest lucru nu s-a intamplat. Pot acum sa cer in instanta decaderea lui din drepturi parintesti? Pot sa cer concomitent si incasarea pensiei alimentare, sau doar una din doua?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E posibil și ambele
Cu privire la decadere
Potrivit Codului Familiei:
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a)se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b)refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c)fac abuz... mai detaliat de drepturile părinteşti;
d)se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e)prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f)suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g)au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h)în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.
Potrivit Codului Familiei:
Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească, poate fi pornită de celălalt părinte, tutorele copilului, autoritatea tutelară locală/teritorială și se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare locale/teritoriale.

19 februarie 2022