Decaderea din drepturi parintesti

2 februarie 2022 42

Buna ziua! Sunt divortata si am un copil cu dizabilitati nascut in timpul casniciei. Tatal copilului este de acord sa renunte la copil. Spuneti-mi, va rog, care este procedura, unde este necesar sa ne adresam?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Legal, nu există procedura de renunțare la copil, există doar posibilitatea de decadere din drepturile părintești.
Procedura in cauza este strict judiciară, astfel urmează să vă adresați in instanța de judecată.

2 februarie 2022