Decăderea din drepturi părintești

20 august 2024 0

Bună ziua. Ce masuri pot cere în procesul pentru decăderea din drepturile părintești a tatălui copilului meu. Acesta achită parțial pensia alimentară, dar are până în prezent 7 ordonanțe de protecție emise pentru violență în familie și o încheiere a judecătoriei că va fi pornit dosar penal pentru violență în familie. Pot cere, odată cu depunea cererii, ca tatăl să nu poată solicita la ASP acte pentru copil și să nu ceară grafic de întrevedere cu copilul? Ce alte măsuri pot cere ca să protejez copilul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Odată ce dvs veți iniția un proces de decădere din drepturile părintești, eventual dacă acțiunea va fi admisă pe motivele sus enunțate de dvs, decade necesitatea solicitărilor pe care le doriți deoarece tatăl nu va mai avea nici un drept asupra copilului, deopotrivă îi va rămâne obligația de achitare... mai detaliat a pensiei alimentare.

Vă recomand să vă angajați un avocat în acest context ca să vă elucideze toate aspectele dvs neclare și să vă ofere asistența juridică pe parcursul întregului proces.

21 august 2024