Decăderea din drepturi părintești

3 noiembrie 2022 69

Bună ziua. Am divorțat, dar avem în comun un copil de 8 ani, care are probleme de sănătate (autism). Judecata a stabilit domiciliul copilului cu mama. Fosta soție a ținut copilul la ea 4 luni, după care a declarat că nu se descurcă și l-a lăsat să stea cu mine. Prin judecată am obținut ca domiciliul legal al copilului să fie stabilit la mine. Fosta soție nu se implica deloc in educația copilului, vine acasă de peste hotare o dată pe an. Nu am cerut în instanță stabilirea și plata pensiei alimentare, pentru că ne-am înțeles că fosta soție o va plăti fără hotărâre judecătorească. Până recent a onorat înțelegerea și a plătit suma convenită, dar de 2 luni refuză să o mai plătească. În această situație, pot cere în judecată decăderea mamei din depturile părintești? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Salut Lilian, Articolul 67 din Codul Familiei stabileste conditiile care sunt necesare pentru decaderea din drepturile parintesti, respectiv daca este intrunita cel putin una din conditiile de mai jos , parintele poate fi decazut din drepturile parintesti.

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de... mai detaliat întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Decaderea din drepturile parintesti are loc numai pe cale judecatoreasca.
Daca ai intrebari suplimentare nu ezita sa ma contactezi pe email : rotaru.help@gmail.com

Succes !

4 noiembrie 2022