Decaderea din drepturi parintesti scuteste de pensia alimentara?

22 aprilie 2017 64

Decaderea din drepturi parintesti duce si la scutirea de obligatie de a achita pensia alimentara sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Sergiu.

Decăderea din drepturile părinteşti nu scuteşte pe părinte (părinţi) de îndatorirea de a acorda întreţinere copilului.
Vedeţi aici pct. 17 http://jurisprudenta.csj.md/search_hot_expl.php?id=190

Art. 69 din Codul Familiei prevede efectele decăderii din drepturile părinteşti.

Copilul ai cărui părinţi (unul dintre ei) sînt decăzuţi din drepturile părinteşti păstrează dreptul de... mai detaliat folosinţă asupra spaţiului locativ şi toate drepturile patrimoniale bazate pe rudenia cu părinţii şi rudele sale fireşti, inclusiv dreptul la succesiune.Dacă copilul nu poate fi transmis celuilalt părinte sau dacă ambii părinţi sînt decăzuţi din drepturile părinteşti, copilul se pune la dispoziţia autorităţii tutelare.Părinţii decăzuţi din drepturile părinteşti pot avea întrevederi cu copilul lor numai cu permisiunea autorităţii titelare. Întrevederile nu se acordă dacă contactul părinţilor cu copilul poate cauza daune dezvoltării lui fizice sau intelectuale, dacă este evident că părinţii nu sînt capabili de acest contact, dacă, din anumite motive, contactul contravine intereselor copilului sau dacă acesta, în timpul dezbaterilor judiciare, a avut obiecţii serioase privind contactul cu părinţii decăzuţi din drepturi.

25 aprilie 2017