Decăderea din drepturile părintești

12 august 2023 3

Bună ziua. După divorț au trecut 7 ani, fostul soț nu ne-a ajutat cu nimic în acești ani. L-am dat în judecată pentru decăderea din drepturile părintești. Prima instanță și Curtea de Apel au respins cererea și astfel am ajuns la Curtea Supremă. Conform art. 67 a) CF, eschivarea de la plata pensiei alimentare este temei pentru decăderea din drepturile părintești. De ce nu se respectă legea in RM?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Cu părere de rău, acest motiv nu este suficient pentru a decădea din drepturi părintești. Trebuie să demonstrați și să aduceți probe precum că tatăl lucrează oficial/are alte venituri, dar din rea-credință se eschivează de la plata pensiei de întreținere.

14 august 2023
  • Jurisconsult

Buna Nadejda, corect v-a orientat d-na Tatiana, dar eu vă asigur că Curtea de Supremă n-o să ee în considerație argumentele DVS, deoarece e o instanță superioară și o să examineze hotărârea primei instanței și decizia Curții de Apel. Instanța Superioară o să dee arpeciere juridică la documentele procesuale menționate... mai detaliat mai sus.

14 august 2023