Decăderea din drepturile parintesti

3 iulie 2019 126

Buna ziua. Am o întrebare privind decăderea din drepturi parintesti. Am 20 de ani, tatal meu nu a achitat de mulți ani de zile pensia alimentara și nici nu a participat în viața mea. Doresc să-l decad din drepturi parintesti în cel mai scurt timp, pentru a-mi schimba certificatul de nastere - în certificatul de nastere nu trebuie să scrie numele lui. Pot rămânea în familia lui, nu e problemă. Acum mă aflu peste hotare și am nevoie de un avocat. Mă ajutați, va rog?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Problema e că codul familiei prevede procedura de decădere a parintelui doar în raport cu copil minor, este un procedeu mai simplificat și prevăzut de lege.
Ceea doriți dumneavoastră nu e prevăzută ca procedeu în lege, ar fi vorba de o situație de excepție, care teoretic are o rezolvare, îmbinînd... mai detaliat un complex de norme.
Totodată, urmează a studia situația de fapt la moment cit și de a interveni în trecut pentru a obține probe.
Ca timp, este imposibil de a prognoza.

5 iulie 2019