Decaderea din drepturile parintesti

29 mai 2023 25

Buna ziua. Daca parintii unui copil s-au despartit si mama acestuia ulterior este decazuta din drepturile parintesti, copilul se transmite sub custodia statului, la casa de copii, sau se transmite in grija tatalui biologic? Care este procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, dacă există tatăl biologic, DVS trebuia să figurați în judecată pentr ca instanța se ei decizia cu cine să rămână copilul, dacă lipsește tata, copilul se transmite sun custodia statului.

30 mai 2023