Decaderea din drepturile parinteşti

22 martie 2019 98

Buna ziua. Am aşa o intrebare. Eu am 20 de ani, parintii mei nu au fost căsătoriți. Eu port familia tatalui. Vreau ca sa il decad din drepturile parinteşti, nici in certificatul de naştere sa nu scrie numele lui. Pentru aceasta ce e de facut şi aproximativ cat va dura? Unde trebuie sa ma adresez şi de ce documente am nevoie? Sunt peste hotare şi voi veni in Moldova pentru asta. Va multumesc din timp.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Alina

Decăderea din drepturile părintești și radierea numelui tatălui de la rubrica tată din actul de stare civila și registrul de stare civila sunt chestii diferite după natura sa și determină prezenta unei anumite cauze.
Pentru a radia numele tatălui exista 2 soluții:
- a fost admisa o eroare la data când... mai detaliat s-a făcut înscrierea. Nu cred ca asa ceva a avut loc.
- nu este tatăl dvs biologic, iar pentru a demonstra contestați paternitatea.

Care este motivul ca doriți de fapt sa îl decadeti din drepturi părintești?

24 martie 2019