Decaderea din drepturile parintesti

19 ianuarie 2020 126

Buna ziua. Am un copil de 3 ani, in viata caruia fostul sot nu participa nicicum, in afara de achitarea pensiei alimentare. Oficial suntem divortati din 2017, tot de atunci sotul a inceput sa plateasca pensia alimentara, fiind impus de instanta, dar nu locuim cu el din noiembrie 2016 si de atunci el niciodata nu s-a interesat de copil, nu a participat in niciun fel la cresterea copilului. Mai mult, in primul an de viata copilul a suferit 2 interventii chirurgicale, una din ele foarte complicata (la inima). Tatal niciodata nu a participat financiar la aceste interventii si nu a sunat macar sa intrebe cum se simte copilul sau sa vina la spital sa il vada. Mai mult, operatia la inima a fost peste hotare si aveam nevoie de acordul lui de a pleca din tara. El a refuzat sa imi dea acordul, a cerut in schimb 1.000 de euro (am ca dovada mesajul trimis de el). Doar amenintat cu judecata, el a semnat acordul pentru perfectarea pasaportului pentru copil si acordul ca sa pot scoate copilul din tara. In prezent el este recasatorit si are un copil, iar in viata copilului nostru comun, in afara de achitarea pensiei, nu se implica deloc. Care sunt sansele sa il decad din drepturi? Daca e posibil sa primesc un raspuns exact si cat mai clar asupra situatiei. Multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Practica actuală judecătorească este foarte delicată sun aspectul decăderii iar din circumstanțele dvs puțin probabil instanța de judecată va decădea tatăl din drepturi chiar dacă există un motiv prevăzut de Codul Familiei deoarece acesta achită pensia alimentară ceea ce reiese că își exercită obligația de întreținere.

În situația dvs sunteți... mai detaliat în drept să solicitați majorarea cuantumului pensiei de întreținere motivind circumstanțele de fapt existente și anume legate de intervențiile și tratamentele copilului.

19 ianuarie 2020

Ce e legat de interventiile si tratamentele copilului, eu am cerut in instanta sa imi intoarca jumatate din suma, dar cererea a fost respinsa. Dar in caz ca eu refuz pensia alimentara, atunci e posibil de decazut?

20 ianuarie 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dvs nu puteți să vă refuzați de pensia alimentară decit să încetați procedura de executare aflată în gestiunea executorului.

Chiar dacă cererea va fost respinsa puteți să vă adresați în instanța cu o cerere de chemare în judecată aparte privind majorarea pensiei alimentare motivind toate circumstanțele de mai sus.

20 ianuarie 2020