Decaderea din drepturile parintesti

13 iunie 2023 99

Buna ziua. Daca un parinte a fost decazut din drepturile parinteti, aceasta este pentru todeauna sau pe un termen anume?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Articolul 70. Restabilirea drepturilor părinteşti

(l) Părinţii pot fi restabiliţi în drepturile părinteşti dacă au încetat împrejurările care au condus la decăderea lor din aceste drepturi şi dacă restabilirea în drepturile părinteşti este în interesul copilului.

(2) Restabilirea în drepturile părinteşti se face pe cale judecătorească, în baza cererii persoanei decăzute din... mai detaliat aceste drepturi, cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare teritoriale.

(3) La restabilirea în drepturile părintești se ține cont, în mod obligatoriu, de opinia copilului, în conformitate cu vârsta și gradul său de maturitate.

(4) Dacă copilul a fost adoptat şi adopţia nu a fost desfăcută, hotărîrea privind decăderea din drepturile părinteşti poate fi anulată fără restabilirea drepturilor şi obligaţiilor de părinte.

14 iunie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. E posibil doar dacă va decădea motivul în baza căruia a fost decăzut din drepturi părintești și părintele va demonstra în instanță faptul dat.

14 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Decăderea din drepturi părintești nu se aplică pe un careva termen. Adică are efecte pentru viitor, din momentul rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, fără limite în timp.

14 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, pe lângă cele menționați de colegi vreau să vă informez că decăderea din drepturile părintești nu este o procedură ușoară dar din contra foarte anevoioasă.
Părinții pot fi decăzuți din drepturile părintești în următoarele cazuri:
a) se eschivează de la exercitarea obligațiilor părintești, inclusiv de la plata pensiei de... mai detaliat întreținere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituție curativă, educativă, dintr-o instituție de asistenta socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părintești;
d) se comportă cu cruzime fată de copil, aplicând violenta fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influențează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvârșit infracțiuni premeditate contra vieții și sănătății copiilor sau a soțului; ș.a.

Chiar dacă ești decăzut din drepturile părintești tu poți avea întrevederi cu copilul doar cu permisiunea autorității tutelare teritoriale, fiind luată în considerare, în mod obligatoriu, opinia copilului (după caz).
Decăderea din drepturile părintești de regulă este pentru totdeauna dar legea (Codul Familiei art. 70) oferă șansă de restabili acest drept.
Succes !

15 iunie 2023