Decaderea din drepturile parintesti; in care tara sa ne adresam: Turcia sau in Moldova?

6 iulie 2017 87

Buna ziua, va rog parerile dvs la o astfel de intrebare. Parintii sunt divortati si au un copilul care detine dubla cetatenie, MD si turca. Mama doreste sa-si stabileasca domiciliul in alta tara, dar pasaportul copilului este expirat. Nu putem obtine acordul tatalui la perfectarea actelor, acesta este de negasit in Turcia. Mama doreste sa il decada din drepturile parintesti. In care tara ar trebuie sa ne adresam cu o cerere in acest sens Turcia sau in Moldova?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut,

Părerea mea că poate aici mai bine să-l decadă din motiv că se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere ( pentru că acesta fiind de negăsit nu o va achita ) timp de un.

6 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Codul Familiei>
Articolul 160. Drepturile şi obligaţiile părinţilor şi copiilor
(1) Drepturile şi obligaţiile părinţilor, inclusiv obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii, sînt stabilite de legislaţia statului pe al cărui teritoriu aceştia îşi au domiciliul comun. În lipsa domiciliului comun al părinţilor şi copiilor, drepturile şi obligaţiile acestora sînt reglementate de legislaţia... mai detaliat statului al cărui cetăţean este copilul.
(2) În cazurile de asigurare a obligaţiilor de întreţinere dintre părinţi şi copii poate fi aplicată legislaţia statului al cărui cetăţean este persoana ce pretinde întreţinere.

Codul Civil (pentru depasirea chestiunii cu dubla cetatenie a copilului)
Articolul 1587. Legea naţională a persoanei fizice
2) Legea naţională a cetăţeanului se consideră legea statului a cărui cetăţenie o are persoana. Determinarea cetăţeniei se face conform legii statului a cărui cetăţenie se invocă. În cazul în care persoana are două sau mai multe cetăţenii, legea naţională se consideră dreptul statului cu care persoana are cele mai strînse legături.
Consider ca ar fi corect sa va adresati in instantele RM, daca copilul aici locuieste.

6 iulie 2017