Decaderea in drepturi parintesti, pensia alimentara

19 iunie 2017 85

Buna ziua! Acum 2 ani am divortat, au aparut careva probleme si un an nu am platit pensia alimentara pentru copil. Fosta sotie a insistat sa fiu privat de dreptul parintesc.
1. cum pot sa mi restabilesc dreptul de a fi partinte?
2. pot sa vizitez copilul in acest caz?
3. sint obligat sa platesc pensia alimentara in caz daca m-au lipsit de drepul parintesc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati o cerere in instanta de judecata pentru restabilirea drepturilor parintesti !
Conform prevederilor art.70 Codul Familiei parintii pot fo restabiliti in drepturile parintesti daca au incetat imprejurarile care au condus la lipsirea de aceste drepturi!
Urmeaza sa probati intentia dstra la intretinerea copilului si toate imprejurarile noi , instanta bazindu-se primordial... mai detaliat pe interesele si bunastarea copilului!(daca are mai mult de 10 ani opinia sa e importanta la examinarea cauzei)
Parintii decazuti din drepturi au dreptul la intrevederi doar cu permisiunea autoritatii tutelare in cazul in care nu se afecteaza interesele copilului!

19 iunie 2017