Decaderea tatalui din drepturile parintesti

20 februarie 2018 165

Am depus in judecata cerere de decadere din drepturile parintesti a tatalui fata de copilul minor de 7 ani, din cauza neachitarii pensiei alimentare de mai bine de 3 ani. Dupa divort copilul a ramas cu mine, iar judecatorul spune ca trebuie alta cerere, sa adaug cu concretizarea cerintelor, ca acum este o procedura noua, mai usoara si pe viata? In caz contrar cu hotarirea pe care mi-o va da, voi putea iesi din tara fara acordul tatalui numai in Rusia si Ucraina.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Olga,
Ar fi cazul să solicitați în instanța de judecată permisiunea ieșirii minorului peste hotarele Republicii Moldova cu mama, fără acordul tatălui și perfectarea actelor necesare în acest sens.

21 februarie 2018