Decaderea tatalui din drepturile parintesti si vanzarea bunurilor acestuia in contul datoriei la plata pensiei alimentare

14 august 2023 3

Buna ziua. Tatal copilului meu minor are datorii de peste 300 mii de lei la plata pensiei alimentare. Dupa divort, care a fost pronuntat in 2010, tatal nu a participat deloc in viata copilului, nu a comunicat cu acesta si nu a contribuit financiar la cresterea acestuia. In prezent copilul are 16 ani. Executorii au identificat mai multe bunuri ale debitorului, inclusiv terenuri, in valoare de 70 mii de euro. Fostul sot munceste in Londra oficial si de aceea in Moldova nu are conturi bancare. Prin urmare, pensia alimentara a fost stabilita la 1/4 din salariul mediu pe tara.
1. Pot sa-l actionez in judecata si sa-l decad din drepturile parintesti?
2. Pot sa-i scot bunurile la vanzare prin judecata in contul datoriei la plata pensiei alimentare? Bunurile sunt deja sechestrate.
Multumesc anticipat

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Sigur că sunteți în drept să înaintați o cerere de chemare în judecată privind decăderea din drepturi părintești.
cu referire la vînzarea bunurilor în contul datoriei-această problemă urmează a fi souționată în comun cu executorul judecătoresc, or el urma să aplice sechestrul asupra bunurilor debitorului, în calitate de măsură... mai detaliat de asigurare a executării.

14 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Liudmila.
Cazul dvs este de o complexitate ridicată cu mai multe subtilități. Din cele relatate de dvs în speța apar niște întrebări de concretizare care urmează de stabilit pentru viitor strategia de lucru al avocatului.
La general:
1) ... da este posibil de decăzul parintele din drepturi, chiar sunt șanse majore de... mai detaliat obținut o hotărîre favorabilă dar depinde de probatoriu și motivarea pretențiilor.

2) ... este posibil în procedura de executare, modalitatea este anevoiasă.

Recomand de a obține o consultație detaliată la un avocat.
Succese.

30 august 2023