Decesul administratorului unei intreprinderi individuale

12 august 2019 125

Buna ziua. A decedat administratorul unei intreprinderi individuale, care a fost data prin procura altei persoane. Ce se intimpla cu II? Persoana care desfasura activitatea prin procura, mai poate continua activitatea? In ce temei?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Elena,

În conformitate cu art. 31 din legea cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi, activitatea întreprinzătorului individual încetează în cazul decesului confirmat prin hotărîre judecătorească sau prin certificat de deces eliberat de organul de stare civilă competent.

Ținând cont de faptul că întreprinderea individuală nu este persoană juridică și este... mai detaliat strâns legată de persoana fondatorului, decesul acestuia are ca efect imposibilitatea funcționării juridice a acesteia.

Persona împuternicită nu mai poate desfășura activitatea încredințată odată ce întreprinderea nu mai este funcțională.

O zi bună să aveți!

16 august 2019