Declararea banilor

15 martie 2022 66

Bună! Vreau sa procur un imobil. La declararea banilor, am prezentat toate tranzacțiile de la sot, dar notarul imi spune ca are nevoie de contractul de munca al sotului. Eu trebuie să i-l prezint sau sunt suficiente transferurile pe care le-am primit de la soț?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In esență, intrebarea e de inde soțul are acest venit.
Spre exemplu, probați proveniența banilor prin contract de imprumut sau donație sau ca si in cazul dvs, întrebarea este de unde cel ce a transmis banii i-a obținut, controlul provenienței banilor nu se limitează doar la dvs.

Variante sunt 2, sau indepliniți... mai detaliat condițiile enunțate de notar, sau cautați alt notar care vă aranjează daca găsiți.

16 martie 2022