Declararea banilor la procurarea unui imobil

6 octombrie 2023 3

Bună ziua. În cazul cumpărării unui apartament la un preț de până la 10.000 Euro inclusiv, este nevoie de declararea provenienţei banilor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Legea cu privire la prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului ne spune că tranzacțiile în valoare de mai mult de 200.000,00 MDL (două sute mii lei) ar putea fi raportate de către entitățile raportoare (în cazul dat, agenții imobiliari și notarii). În practică Dvs puteți plăti... mai detaliat chiar și un milion de lei pe un bun imobil și în declarație să scrieți că i-ați acumulat din salarii, donații, împrumuturi, etc. Dacă aveți o situație mai complexă și aveți nevoie de o consultanță juridică mă puteți con
tacta oricând la 069992921.

7 octombrie 2023