Declaratie de avere

25 decembrie 2019 23

Am studiat o declaratie de avere a unui magistrat, in care acesta declara venituri obtinute de sotie in baza de patenta de 145.000, 80.000 lei. Eu o cunosc pe individa si stiu ca nu a lucrat niciodata. Plus au declarat o masina cumparata la un pret de nimic. Este corect ca detinatorul de patenta sa-si calculeze veniturile? Cum pot aceste venituri sa fie verificate de alte structuri ca nu sint inventate. Unde pot fi denuntate datele false incluse in declaratia de avere de un magistrat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Fisc-ul poate efectua verificări în cazul ce ține de venituri
sau CNI http://cni.md/ro/node/23

26 decembrie 2019