Declarație falsă a stării civile

27 august 2018 131

Bună ziua. Sunt o persoană cu dublă cetățenie: moldovenească si romană. În dosarul de obținere a cetățeniei române am declarat divorțul avut in Moldova, dar la momentul când am cerut pasaportul romanesc, neavând timp sa transcriu divorțul, am declarat ca nu am fost căsătorită. În prezent locuiesc in Italia si astăzi am fost să reinnoiesc pasaportul expirat si iarăși m-au intrebat daca am fost căsătorită în Moldova. Am zis nu. Dar mi-au zis că dacă vor verifica dosarul de cetățenie si va rezulta ca am declarat falsul, risc pușcăria si retragerea cetățeniei. Care vor fi consecințele pentru mine? Când merg sa retrag pasaportul ma vor aresta pe loc? Ce se va intampla? Sunt însărcinată în a șaptea luna si nu stiu ce sa fac acum? Imi puteti da un sfat, vă rog? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Dat fiind faptul ca a-ți încălcat legislația română ar fi cazul să consultați un avocat român care cunoaște legile române, însă acesta pare a fi un fals în declarații/acte la obținerea cetățeniei.

27 august 2018