Declaraţii mincinoase

18 decembrie 2019 138

Sunt parte vătămată într-un dosar penal, care durează mai bine de 6 ani. Un martor al învinuitului la şedinţa de judecată a spus nişte lucruri mincinoase, aducând atingere onoarei şi demnitatii mele. Ce trebue să întrepirind, unde să mă adresez pentru ca acest martor (instructat de inculpat, dar s-a dat pe faţă la întrebările mele) să poartă răspundere pentru fals in declaraţii, alături de inculpat?

Jurist comments 2

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, declarațiile mincinoase de către martor sau altă parte în cadrul procesul penal, civil, contravențional sau în instanța de judecată se pedepsește penal confomr art. 312 CP.
Urmeaza să depundeți o plângere la Organul de Poliție.

19 decembrie 2019
  • Jurisconsult

Dl. Ilii am o întrebare de ce procurorul n-a reacționat la așa declarații ? Procurorul trebuia să se autosizeze, posibel el are un interes. DVS trebue să depuneți o cerere pe numele Procurorului Șef, unde să atenționați circumstanțele, să solicitați poliția să pornească o cauză penală pe art. 312 CP,... mai detaliat dar nu văd succesele.

29 decembrie 2019