Defăimare pe internet

7 aprilie 2021 98

Bună ziua! Mă confrunt cu defăimare și violență psihologică, pătarea imaginii mele din partea unei persoane din străinătate. Din luna decembrie, în fiecare zi se fac diferite profiluri cu numele și pozele mele unde se publică postări cu conținut inadecvat unde se indica numele, prenumele meu și instituția in care activez. Vă rog să mă ajutați, nu mai știu ce să fac, plâng într-una și sunt însărcinată. M-am adresat la poliție, prima data am depus plângere și am fost telefonată peste 2 săptămâni de polițist care mi-a zis că nu știe cum să mă ajute, peste ceva timp m-am adresat din nou și am convenit că îi voi transmite toată informația și că va încerca sa facă ceva. A trecut o lună deja, îi tot trimit poze cu probe și nici măcar nu-mi răspunde. Sunt in culmea disperării. M-am adresat la protectia femeii și la fel nu mă poate ajuta nimeni. Culmea e că persoana a inceput să-i strice imaginea și mamei mele care are hipertensiune și reacționează la orice, dar este o persoană stimata de lume și acum îi strică toată imaginea un nemernic. În fiecare zi ceva nou. Vă rog, ajutați-mă măcar să știu unde să ma adresez ca să fiu auzită și ajutată să scap de acest coșmar.

Jurist comments 2

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Vă recomand să vă adresați cu o Plîngere penală la Centrul pentru Combaterea Crimelor Informatice din cadrul Inspectoratului Național de Investigații al Inspectoratului general de poliție.

7 aprilie 2021
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Cristina, bună ziua!

În dependență de natura informațiilor răspândite de persoana respectivă cazul poate fi cercetat sub aspectul penal sau contravențional și civil.
Astfel, este necesar sa depuneți din nou o plângere, care o adresați Procuraturii, întrucât Poliția se pare că este foarte ocupată.

În dependență de fapt dacă cunoașteți exact... mai detaliat sau nu cine este respectiva persoană, urmează sa va adresați cu o acțiune în instanța de drept comun, fie a constata faptul, dacă nu se cu oaste cert cine e persoana în cauza, fie din star cu o actiune imporți a acestuia.

Până a vă adresa in instanța de judecată este obligatoriu ca persoana, care se consideră defăimată să-i solicite celui din partea cui parvine informația, să repare prejudiciul moral, precum și să publice o dezmințire, oferindu-i textul dezmintirii.

Aceste acțiuni trebuie efectuate în termene foarte restrânse și sa acționați de îndată ce ați văzut publicațiile, iar dacă acesta le publica zilnic, puteți notifica persoana pentru publicațiile din acea zi separat sau împreună cu alte publicații ale acesteia, dar cu condiția de a va încadra în termenul prevazut de lege.

Faceți capturi de ecran sau fotografii absolut la toate publicațiile persoanei respective.

Succes.

7 aprilie 2021