Defăimare pe rețelele de socializare

27 noiembrie 2023 3

Bună ziua. O companie de colectare a datoriilor plasează pozele mele pe rețele de socializare, mă defăimeaza, telefonează persoane terțe etc. Am avut o datorie mică, pe care însă am stins-o. Vreau ca acea persoană care a plasat pozele mele să fie trasa la răspundere. Am dovezi despre persoana menționată. E posibil s-o trag la răspundere?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Depuneți o plângere la Centrul național pentru protecția datelor cu caracter personal.

https://datepersonale.md/about/contacts/

28 noiembrie 2023