Defăimare prin intermediul unui profil fals

31 martie 2023 90

Bună ziua. Pe rețelele de socializare a fost creat un profil fals, unde mi-a fost publicată poza mea, cu tatăl copilului și copilul, cu mesaje de defăimare atât despre mine, cât și despre copil. Cum să procedez în așa caz? Există vreo lege pentru astfel de situații? Pot afla cine-i persoana care a creat profilul menționat (am niște indicii)? Cum poate fi șters acel profil, pozele, comentariile? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Adresaţivă cu o plîngere la poliţie.
Adresaţivă la administratorul ,,suport"-ul reţelei de socializare cu o solicitare de a bloca acea pagină.

1 aprilie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Legea contravențională sancționează astfel de faptă:
Articolul 70. Calomnia
(1) Calomnia, adică răspîndirea cu bună ştiinţă a unor informaţii mincinoase ce defăimează o altă persoană.

1 aprilie 2023