Defaimare si violenta verbala

31 august 2018 87

Buna ziua. Fostul meu soț, cu care suntem în divorț și cu care avem un copil de 2 ani, mă ponegrește și vb cu mine cu prostii pe care nici nu le-am auzit până acum, asta durează deja de 2 ani. L-am dat la politie, a plătit amendă și cu asta gata, nu se liniștește , vb cu prostii și cu părinții mei și îi numește telefonic. Spune că va plati amendă și ce? Mai nou mă învinuiește că nu este copilul sau și vrea test de paternitate, eu din principiu nu vreau să îl fac, e cea mai mare înjosire pt mine. Pt mine cu CLAR că e copilul sau. Întrebările mele sunt:
1. Cum să îl 'linistesc' sa nu își permită în așa hal să mă ponegrească pt că zice in genere că mă prostituez?
2. Poate sa isi vare nasul sa falsifice ceva in testul de ADN daca are legături serioase și bani (pt că sunt sigură că știe că e copilul sau).
Scuzați de postare lunga, va rog mult ajutati-ms cu un sfat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Inga
De fapt, potrivit Codului familiei prevede anumite condiții în care poate fi contestată paternitatea.
Mai jos vedeți textul de lege:
Articolul 49 - Contestarea paternităţii (maternităţii)
(1) Paternitatea (maternitatea) poate fi contestată numai pe cale judecătorească de către persoanele înscrise drept tată sau mamă sau de către persoanele care sînt mama... mai detaliat sau tatăl firesc al copilului, de către copil la atingerea majoratului, de către tutorele (curatorul) copilului. În cazul în care în privința tatălui este instituită o măsură de ocrotire judiciară, se aplică prevederile art. 4852 şi 4853 din Codul civil.
[Art.49 al.(1) modificat prin LP66 din 13.04.17, MO171-180/02.06.17 art.297]
(2) Cererea privind contestarea paternităţii (maternităţii) poate fi depusă timp de un an din momentul cînd una din persoanele enumerate la alin.(1) a aflat sau trebuia să fi aflat despre înscrierea privind paternitatea (maternitatea) sau din momentul atingerii majoratului, în cazul unui minor.
(3) Nu au dreptul să conteste paternitatea:
a) soţul care şi-a dat acordul scris la fecundarea artificială sau implantarea embrionului soţiei;
b) persoana care a fost înscrisă drept tată al copilului în baza declaraţiei comune a acesteia şi a mamei copilului sau în baza declaraţiei proprii, dacă în momentul depunerii acesteia ştia că nu este tatăl firesc al copilului.
La efectuarea unei expertize medicul/expertul care întocmește raportul de expertiză poartă răspundere penală pentru concluzii false! Nu cred că ar putea un expert de acest gen sa recurgă la așa ceva.

Referitor la defăimare este o situație suficient de sensibilă și urmează fi probată.
Mai mult ca atât, în caz de defăimare sunt stabilite anumite termene de adresare către pretinsul defăimător, precum și ulterior în instanță de judecată. Dacă nu sunt respectate aceste termene, va fi dificil sau practic imposibil de a vă restabili în termen de adresare în instanţa de judecată.

31 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Cât privește actele de agresiune fizică și/sau psihică ar fi cazul să sesizați de fiecare dată Poliția.

31 august 2018