Definitie 'mama singura (solitara)'

13 iulie 2017 1168

Va rog sa imi dau notiune corecta, ce e mama singura (solitara), acea a carui copil e fara tata in acte? Sau numaidecit sa fie si necasatorita? Daca are un copil fara tata in certificat de nastere si apoi se casatoreste si naste copil, ramine mama-singura pentru un copil? Daca da, de unde de luat dovada asta, sa fie scrie pe hirtie clar. Va multumesc

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu am gasit o norma juridica expresa care sa defineasca ”mama solitara”. Dar, din cuprinsul unor acte normative abrogate, dar si din Hotarirea Guvernului 1019/2008 - reiese ca mama solitara se considera acea mama care nu este casatorita si are copii, indiferent de tatal acestora.
Deci, cred ca in siuatia descrisa... mai detaliat de Dvs, prin faptul ca persoana se casatoreste, nu va mai avea statut de mama-solitara, chiar daca primul copil este de la alt tata.

14 iulie 2017
  • Jurisconsult

Certificatul de mama solitara se ia de la Serviciul Stare Civilă

14 iulie 2017