Definitie proces-verbal

12 martie 2019 57

Bună ziua! Aș dori să cunosc care este definiția procesului-verbal în contextul Legii insolvabilității nr. 149 din 29.06.2012. Mai exact, doresc să cunosc ce definiție a procesului-verbal este utilizată în lege și de câte persoane trebuie să fie semnat acest proces verbal (și ce funcții trebuie să aibă ele) pentru a fi considerat valid. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Cristian.

În sensul Legii insolvabilității, procesul-verbal este un înscris/act cu caracter oficial în care se redau pe scurt discuțiile și hotărârile adunării creditorilor.

Procesul-verbal trebuie să fie semnat de preşedintele şi de secretarul prezenţi la adunare. Președintele și secretarul adunării se aleg în cadrul adunării, de către cei prezenți cu drept... mai detaliat de vot.

13 septembrie 2019