Деление имущества

29 august 2022 44

Добрый день. Женщина имела 2 детей, 1 из них погиб, но у него осталось 2 детей. Имущество делится между сыном женщины и детьми погибшего?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Da, Articolul 2178 Cod civil, Clasa întîi de moștenitori legali
(1) Fac parte din clasa întîi de moștenitori legali descendenții defunctului.
(2) Descendentul care este în viață la momentul deschiderii moștenirii îi exclude de la moștenire pe ceilalți descendenți care se află în relații de rudenie cu defunctul prin intermediul... mai detaliat celui dintîi.
(3) Locul descendentului decedat la momentul deschiderii moștenirii îl ocupă descendenții acestuia (reprezentarea succesorală).
(4) Copiii defunctului moștenesc în cote succesorale egale.
(5) Copiii care înlocuiesc părintele decedat conform dispozițiilor alin. (3) moștenesc în cote egale cota succesorală la care ar fi avut dreptul părintele decedat.

30 august 2022