Demisia

18 ianuarie 2018 72

Am o situatie tare dificila. In luna iunie 2017 am iesit din concediu de ingrijire a copilului pina la virsta de 3 ani. Cind m-am adresat la SRL unde activam, ei deja nu mai erau de gasit la adresa veche. In timpul perioadei de concediu, SRL si-a schimbat proprietarul si adresa juridica. Pe adresa noua ei nu sunt de gasit. M-am adresat Inspectiei Muncii pentru a desface contractul de munca cu acest SRL. Ei nu ma pot ajuta cu nimic, sfatuindu-ma sa apelez la instanta de judecata. Vreau doar sa ma eliberez din functie. Cum pot sa imi rezolv situatia cu resurse financiare minime. In asa cazuri statul acorda avocati gratis sau e nevoie de serviciile unui avocat cu plata? De la Inspectia Muncii am 2 raspunsuri in forma scrisa.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Tatiana, încercați să apelați la Agenția Servicii Publice explicați-le situația, ca să verifice în baza de date dacă SRL (la care vă referiți) mai activeaza sau este lichidată, http://www.asp.gov.md/ro/contacte/programul-audientelor.

18 ianuarie 2018
Octavian Cazac
  • Avocat

Transmiteți cererea de demisie printr-o scrisoare recomandată la adresa nouă a SRLului. La fel puteți trimite scrisoarea și la asociații SRLului și la locul de domiciliu al Administratorului SRLului.

24 ianuarie 2018