Demisia din functia publica detinuta

16 iunie 2017 424

Buna ziua. Vreau sa demisionez din functia publica detinuta (secretar al consiliului) fara sa mai lucrez acele 14 zile conform art 85 (2) din Codul muncii si anume schimbarea traiului (sau job) in alta localitate.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Cristian Șchiopu
  • Student

Bună ziua, Nadejda,

Articolul 85(2) din Codul Muncii se aplică salariaților care nu sunt funcționari publici. Sunteți secretar al cărui consiliu?

În cazul în care sunteți funcționar public, se vor aplica prevederile legii cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public ( http://lex.justice.md/md/330050/ ).

Conform articolului 65, alineat (4) din prezenta lege:... mai detaliat În cazul demisiei funcţionarului public pe motivul trecerii cu traiul în altă localitate, autoritatea publică este obligată să accepte demisia în limita perioadei de 14 zile din momentul depunerii cererii scrise. Dacă doriți să nu mai lucrați acele 14 zile, încercați să discutați cu reprezentantul autorității publice. Poate o să fiți eliberată mai devreme.

Dacă mai apar întrebări vă rog să le adresați.

Vă doresc succes!

16 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar la decizia angajatorului institutiei din care faceti parte !

17 iunie 2017