Demisia sau incheierea contractului individual de munca

3 mai 2018 40

Buna ziua. Vreau sa-mi dau demisia si am inteles ca nu trebuie sa lucrez aceste 14 zile, pentru ca ar fi intervenit schimbari in lege. As dori sa aflu: asa e, sau sunt ceva detalii?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Vadim bună,

În Codul muncii nu au intervenit careva modificări în acest sens. Prin urmare, sunteți obligat să activați în cadrul unității 14 zile din momentul depunerii cererii de demisie.

În cazul în care angajatorul își exprimă acordul, puteți înceta contractul individual de muncă din ziua depunerii cererii de demisie.

3 mai 2018