Demisia si perioada de preavizare

27 iulie 2018 49

Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti: daca imi dau demisia, perioada de preavizare e obligatorie? Si daca imi iau concediu timp de 14 zile si in aceeasi zi imi dau demisia, sunt obligat oricum sa mai lucrez 14 zile? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a fost înregistrată cererea.
Totodată, în... mai detaliat caz de acord comun, acest termen nu e obligatoriu, astfel angajatorul poate acepta demisia din aciași zi.

28 iulie 2018