Demisia voluntara cu incalcare de drepturi

9 iunie 2017 72

Buna ziua, in 2015 am depus cerere de eliberare si am lucrat inca 2 sapt si dupa nu am primit nici salariu si nici concedialele si niciun recalcul si carnetul de munca mi s-o eliberat peste 2 luni.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua. Depuneti cerere de chemare in judecata indicind toate reclamatiile.

9 iunie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Sergiu, aceste plati urmau sa va fie achitate in ultima zi de munca, inclusiv eliberarea carnetului de munca. Depuneti mai intii o cerere scrisa la angajator si solicitati achitarea sumelor restante si, daca nu aveti un raspuns care va satisface, aveti dreptul sa va adresati in instanta de judecata si/sau... mai detaliat la inspectia muncii. In ceea ce priveste carnetul de munca, daca din cauza neeliberarii carnetului de munca cu vinovatie de catre angajator nu ati reusit sa va agajati la alt angajator (aveti probe care confirma refuzul relevant), aveti dreptul sa cereti achitarea salariul mediu pentru tot timpul absenţei forţate de la lucru, cauzate de imposibilitatea angajării. Acest salariu se va achita in baza acordului scris dintre Dvs si fostul angajator, iar in caz de refuz - in baza hotaririi instantei de judecata.

10 iunie 2017