Demisie. Ce recalcule se fac?

21 octombrie 2019 47

Buna ziua! Am activat un an la un SRL, am scris cerere de demisie. Salariul era o parte legal si o parte ilegal. Concediu medical nu am avut si nici alte facilitati, am fost in vacanta pe doua saptamani doar in urma intelegerii cu colega mea de a iesi in locul meu (patronul a fost informat de acest lucru), adica concediu neachitat. Si ea a fost achitata pentru acele zile. Acum la final care va fi modul de calculare a salariului si daca mi se va achita pentru acele 3 luni sau alte recalculari?

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Avocat

Nadia,

în cazul demisie, art. 85 din Codul Muncii, dvs. urmează să primiți plata salariului pentru ultima lună de muncă și indemnizația pentru concediul anual de odihnă nefolosit, ținându-se cont de salariul mediu, și respectiv cel indicat în contractul individual de muncă.

Alte plăți, precum cele de stimulare, fie recompense sau... mai detaliat ajutor material, le puteți încasa doar dacă sunt prevăzute în contractul individual de muncă, contractul colectiv, regulament intern sau alte regulamente.

Lipsa beneficierii de concediu medical, nu vă îndreptățește la indemnizație. Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă funcționează atunci când intervine cazul asigurat.

22 octombrie 2019