Demisie din proprie dorinta

17 iulie 2018 81

Buna ziua. Am scris o cerere de demusie cu 14 zile calendaristice inainte, dar angajatorul meu refuza sa inregistreze cererea mea, motivand ca nu va putea gasi un alt angajat in aceste 14 zile. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Natalia, angajatorul Dvs nu are dreptul sa nu va inregistreze si sa accepte cererea de demisie. De regula, persoana responsabila de corespondenta in cadrul companiei tine registru de evidenta si inregistreaza (aplica dovada receptionarii) pe cererile de demisie. Daca reusiti sa obtineti dovada inregistratii (data/semnatura persoanei responsabile/numar de intrare), la... mai detaliat expirarea termenului de preaviz solicitati sa se emita ordinul de eliberare din functie in legatura cu cererea de demisie si achitarea tuturor platilor (salariul pentru perioada lucrata pina in ultima zi de munca, compensatia pentru concediile nefolosite, daca atare exista). Daca vi se refuza inregistrarea, aveti dreptul sa sesizati inspectia muncii si/sau sa expediati cererea de demisie prin scrisoare recomandata cu aviz de receptie (pe cotor indicati "cerere de demisie a X din data ___"). Semnatura de receptionare de pe aviz va constitui dovada inregistrarii.

18 iulie 2018