Demisie din timpul concediului

21 iunie 2017 616

Bună ziua! Am fost confirmat recent într-o funcție și sunt așteptat acolo peste fix 14 zile, problema e că la locul actual de muncă am scris o cerere de concediu anual (din timp), a fost făcut și ordin. Acum, eu vreau să demisionez, am scris și o cerere să se întrerupă concediul meu din motivul demisiei, dar ei refuză să o aprobe. Ce acțiuni legale pot să întreprind? Mulțumesc anticipat

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Chiar daca esti in concediu, ai dreptul sa depui si sa inregistrezi Cererea de demisie la angajatorul actual. Concediul anual nu presupune suspendarea raporturilor de munca cu angajatorul. Asadar, mergi si inregistreaza Cererea de demisie, si la expirarea a 14 zile angajatorul va fi obligat sa efectueze plata salariului... mai detaliat si tuturor platilor restante si sa-ti elibereze carnetul de munca.
Codul Muncii prevede ca salariatii nu pot fi CONCEDIATI in timp ce se afla in concediu anual de odihna. In cazul tau, insa, este vorba despre DEMISIE.

22 iunie 2017