Demisie in situatia cand ma aflu in concediu medical

28 decembrie 2021 36

Buna ziua. Sunt in concediu medical, am avut o intervenție chirurgicala la picior. Am anunțat angajatorul, iar ca raspuns am primit o mulțime de amenințări, jigniri, cum că: acesta nu e un motiv de a nu fi prezent la serviciu. Pot demisiona fără să mă mai prezint la serviciu sau voi fi nevoită să lucrez cele 14 zile?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună, în păerioada concediului medical nu puteți demisiona. Dacă la finisarea lui relațiile dintre angajator și DVS vor rămâne ostile puteți să demisionați la acordul părților din ziua indicată în cerere, fără acele 14 zile, dar sfatul meu este să vă revendicați dreptul încălcat și anume acela de a vă... mai detaliat intrema sănătatea și de a lucra în condiții optime pentru orice persoană.

28 decembrie 2021